Bukiety zimowe z suszonych kwiatów

bukiet kwiatów kwiaty

Jedną z możliwości ozdoby domu zimą są suszone kwiaty. W przypadku suszonych bukietów ozdobą są nie tylko zasuszone kwiaty, ale także gałązki, liście i owoce. Kompozycje suszonych bukietów można tworzyć jako struktury płaskie wieszane na ścianach, jak i kompozycje przestrzenne umieszczane w wazonach oczywiście bez wody.

 

Gałązki z zasuszonymi liśćmi

 

Do kompozycji bukietów suszonych kwiatów należy używać gałązek z drobnymi listkami charakteryzujące się intensywnymi barwami. Listki w barwach czerwieni mają berberys i śliwa wiśniowa. Oprócz listków na gałązkach ścinanych pod koniec jesieni znajdują także drobne kuliste owoce także w barwach czerwieni. Z kolei listki w barwach zieleni lub zieleni i żółci  znajdują się na gałązkach dereni. Trochę większe są listki na gałązkach żarnowca.

 

Gałązki z zasuszonymi owocami

 

Jak już zostało napisane berberys i śliwa wiśniowa mają owoce w kolarze czerwonym. Owoce w kolorze pomarańczowym znajdują się na gałązkach trzmieliny japońskiej. Dokładniej zaś opisując kolor pomarańczowy pojawia się dopiero po otworzeniu się owocni. Owocnia przed otworzeniem ma kolor biały. Ponieważ owoce trzmieliny japońskiej otwierają się dopiero po pierwszych przymrozkach, to proces ten następuje dopiero w grudniu. Wprawdzie zajmujemy się bukietami z suszonych kwiatów, a gałązki trzmieliny japońskiej ścinane w grudniu nie ulegną zasuszeniu, to ich niespotykany wygląd wyraźnie urozmaica bukiety suszone na zimę. Ciekawym elementem dekoracyjnym w suszonych bukietach są gałązki modrzewia z szyszkami. Ponieważ szyszki modrzewia są dosyć duże, to nie w każdej kompozycji będą ładnie wyglądały.

 

Łodygi z owocostanami roślin trawiastych

 

Rośliny trawiastopodobne mają owocostany podobne do kłosów kulek lub pałek. Najczęściej mają barwę w odcieniach beżu piaskowego. Mogą być zaopatrzone w długie ości. Z bardzo wielu takich roślin można wymienić czarnuszkę damasceńską, dmuszek jajowaty, drżączkę wielką, czy jęczmień grzywiasty.

 

Kwiatostany suszone do bukietów

 

Nie każdy kwiat można zasuszyć w taki sposób, aby dobrze się prezentował w zimowym bukiecie. Efekt końcowy suszenia zależy od przyjętej metody suszenia.  Nie ma metody, która w każdym przypadku dawałaby pożądany efekt. Najprostszą metodą jest suszenie „kwiatami w dół”. Należy jednak pamiętać, że jest to pozycja odwrotna od tej w jakiej kwiat będzie się znajdował w bukiecie i może wówczas wyglądać nienaturalnie. Z kolej suszenie „kwiatami w górę” możemy stosować tylko dla kwiatów o sztywnej łodydze. Możemy suszyć w dowolnej pozycji po promiennikiem podczerwonym. W tej metodzie suszenie trwa kilka godzin. Jednakże proces suszenie musi być cały czas nadzorowany.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *