Kwiaty łatwe do uprawy w ogródku

kwiaty ogród

Wiele roślin uprawianych w ogródkach wymaga nie tylko wiedzy, którą można zaczerpnąć z książek, ale i praktycznego doświadczenia, którego nie da się uzyskać z internetu. Zakładając ogródek i sadząc w nim kwiaty należy zacząć ot tego co jest proste i łatwe. Najprostsza jest uprawa jednorocznych kwiatów wysiewanych wprost do gruntu. Ponieważ kwiaty są jednoroczne, to ewentualne popełnione błędy można naprawić na rok następny podczas kolejnego wysiewania nasion.

 

Ogólne zasady uprawy kwiatów

 

Większość jednorocznych kwiatów uprawianych w naszych ogródkach pochodzi z cieplejszych stref klimatycznych, gdzie są bylinami, czyli roślinami wieloletnimi. W naszej strefie klimatycznej pozostawione w ziemi na zimę na wiosnę nie wypuszczają pędów, ponieważ zimą całkowicie obumierają. Nasiona wysiewamy do gruntu na docelowe stanowisko w zależności od gatunku od marca (np. groszek pachnący, czy nagietek) do drugiej połowy maja (np. nasturcja). Rośliny mniej wrażliwe na niskie temperatury możemy wysiewać na jesieni we wrześniu lub w październiku (np chaber, czy mak). Kwiaty wysiewane jesienią, o ile przetrwają zimę zakwitaj o tydzień do dwóch tygodni wcześniej, niż te same kwiaty wysiewane na wiosnę. Kwiaty o krótkim okresie kwitnienia wysiewamy partiami co dwa tygodnie. W ten sposób w danym miejscu kwiaty kwitną nawet przez całe lato.

 

Wysiewamy nasiona do gruntu

 

Jest kilka metod wysiewania nasion w zależności od wielkości nasiona i wielkości roślin, które z tych nasion wyrosną. Drobne nasiona wysiewamy rzędowo. Większe nasiona, które można pojedynczo trzymać palcami wysiewamy punktowo. Punktowo przez wsypanie wielu nasion do jednego zagłębienia wysiewamy nasiona, z których wyrosną większe kwiaty. Przy wysiewie rzędowym nasiona wsypujemy do płytkiego rowka i przykrywamy ziemią. Przy wysiewie punktowym do dołka wsypujemy właściwą liczbę nasion i dołek zasypujemy. Mniejsze nasiona siejemy płycej, większe nasiona wysiewany głębiej. Na cięższych ziemiach siejmy płycej, a na lżejszych glebach siejemy głębiej. Aby rośliny mogły wytworzyć silny system korzeniowy do wzejścia roślin podlewany tylko wtedy, gdy jest sucho. Po wzejściu roślin podlewamy zgodnie z zapotrzebowaniem danej rośliny.

 

Pielenie i przerywanie

 

Pielenie polega na wyrywaniu z ziemi chwastów i innych roślin, które w danym miejscu nie maja rosną. Zamiast pielenia można spulchniać ziemie wokół rosnących kwiatów pazurkami. Spulchnianie ziemi narusza system korzeniowy rosnących tam roślin, które po tym zabiegu usychają. Przerywanie polega na wyrywaniu nadmiaru wyrastających kwiatów. Przerywanie należy przeprowadzać wielokrotnie, aby przy jednorazowym przerywaniu nie uzyskać pustych miejsc. Po przekwitnięciu należy usuwać przekwitnięte kwiatostany, aby nie dopuścić do samorzutnego wysiewu nasion.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *