Jak pielęgnować skórę atopową?

skóra

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to problem, który dotyka nie tylko niemowlęta i dzieci, ale także osoby dorosłe. Co ważniejsze, ilość osób cierpiących na AZS zwiększa się z roku na rok.
Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, na której powstawanie mają wpływ m.in. czynniki genetyczne, biologiczne, zanieczyszczenie środowiska, alergeny pokarmowe, a także stres.

Zimowe nasilenie

AZS to choroba o podłożu immunologicznym, objawiająca się przede wszystkim zmianami skórnymi w obrębie całego ciała – pojawiają się zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie, skóra może się łuszczyć, powodując dyskomfort. Nasilenie zmian chorobowych można zauważyć przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, w dużej mierze wynika to z tego, że jest to czas, gdy konieczne okazuje się zakładanie cieplejszej odzieży, wełnianych swetrów i kurtek, co automatycznie przekłada się na ograniczony dopływ powietrza do skóry.
Dodatkowym czynnikiem jest stres oraz przebywanie w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. Zmiany skórne zaostrzają także alergeny.

kobieta
Pojawienie się zmian atopowych wymaga odpowiedniej pielęgnacji – kosmetyki, a także preparaty do mycia i kąpieli najlepiej kupować w aptece, wybierając produkty adresowane do skóry z AZS – są to preparaty o właściwościach natłuszczających i głęboko nawilżających, dzięki czemu w skuteczny sposób można złagodzić nieprzyjemne zmiany chorobowe.
Należy również unikać przesuszenia skóry, a to oznacza rezygnację lub maksymalne ograniczenie gorących kąpieli, podczas których skóra ulega wysuszeniu, czego efektem może być nasilenie zmian chorobowych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *