Poznaj uroki Stambułu

stambuł

Wiosna to idealna pora, aby odwiedzić Stambuł. To właśnie wtedy miasto to zakwita tysiącem tulipanów. Te piękne kwiaty nie pochodzą bowiem z Holandii, ale z Imperium Osmańskiego. Miłośnicy tulipanów powinni odwiedzić Park Emirgan. Dlaczego jeszcze warto zobaczyć Stambuł?


Położenie miasta

Stambuł zaliczany jest do grona największych miast świata. Jest miastem niezwykłym położonym na granicy dwóch kontynentów: Europy i Azji. Oba kontynenty i dwie, europejską i azjatycką, części miasta łączy długi na ponad półtora kilometra Most Bosforski. Zdecydowana większość zabytków miasta znajduje się w jego części europejskiej.

Stambuł

Co zobaczyć w Stambule?

Zdecydowana większość turystów zwiedzanie Stambułu rozpoczyna od kościoła Mądrości Bożej. Świątynia ta znana jest także pod nazwą Hagia Sophia. Została zbudowana w pierwszym tysiącleciu nowej ery. Jej fundatorem był cesarz Justynian I Wielki. Świątyni znajduje się obecnie w rękach muzułmanów, to dlatego jest otoczona czterema strzelistymi minaretami. Kolejnym meczetem, który koniecznie trzeba zobaczyć w Stambule jest położony naprzeciwko świątyni Mądrości Bożej Błękitny Meczet. Wnętrze meczetu zdobią pochodzące z Izniku błękitne kafle, stąd jego nazwa.

Co przywieźć na pamiątkę?

Orientalne olejki zapachowe, przyprawy, złota biżuteria to pamiątki często przywożone przez turystów odwiedzających Stambuł. Wielu turystów opuszcza to miasto z breloczkiem przedstawiającym symbol Oka Proroka. Większość pamiątek można kupić na Krytym Bazarze położonym na Starym Mieście

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *