Technika układania bukietu z suszonych kwiatów

tulipany kwiaty bukiet

Przed przystąpieniem do układania bukietu suszonych kwiatów należy się zapoznać z elementarnymi zasadami postępowania z zasuszonymi roślinami. Problem polega na tym, że niewłaściwe obchodzenie się z suszonymi roślinami może spowodować ich uszkodzenie tak, że nie będą się nadawały do bukietu. Ponieważ wysuszone kwiaty są kruche i łamliwe, na dzień, dwa przed ułożeniem bukietu, należy wysuszone kwiat poddać działaniu wilgoci i w ten sposób poprawić ich eseistyczność. Po ułożeniu bukietu kwiaty nie będą ruszane i powtórnie wyschną.

 

Układanie bukietu w wazonie

 

Wazon do układania bukietu nie powinien być niższy niż dwadzieścia centymetrów. Do połowy wysokości wazonu wsypujemy suchy piasek, czyli w wazonie będzie minimum dziesięć centymetrów piasku. Przy wstawieniu do tej warstwy piasku łodyg lub gałązek mogą one stabilnie wystawać do pół metra nad brzeg wazonu. Gałązki i kwiaty wstawiamy w piasek pod właściwym wybranym kątem od środka wazonu. Łodygi kwiatów i gałązki przed wstawieniem do wazonu przycinanym na założoną wysokość. Aby była możliwość porównania uzyskiwanego wyglądu bukietu z planami należy układanie bukietu przeprowadzać na stoliku, tak aby powstający bukiet był na wysokości wzroku. Wokół stolika winno być tyle wolnego, aby możliwe zobaczenie wyglądu bukietu ze wszystkich stron. Z suszonymi roślinami należy obchodzić się ostrożnie, tak aby dokładając do bukiety kolejne kwiaty, czy gałązki nie uszkodzić tych już znajdujących się w wazonie.

 

Postępowanie z niektórymi suszonymi kwiatami

 

Obecnie zostaną przedstawione sposoby układania bukietu z wybranymi przykładowymi suszonymi kwiatami. Gipsówka i zatrwian szerokolistny mają liczne delikatne rozgałęzienia. Układanie bukietu z gipsówką lub zatrwianem szerokolistnym zaczynamy od rozłożenia ich na obrzeżu wazony, a dopiero po właściwym rozłożeniu gipsówki czy zatrwianu szerokolistnego wypełniamy środek bukietu kwitami o prostych łodygach. Układanie zwartego pęczka z kwiatków różowej suchołuski przeprowadzamy w ten sposób, że jedną ręką wybieramy pojedyncze kwiatki z zasuszonej różowej suchołuski i przekładamy do drugiej ręki między sąsiednie palce i przesuwamy lekko w dół do wyrównania kwiatków. Dokładamy kolejna kwiatki różowej suchołuski, aż uzyskamy niewielki zbity pęczek różowych kwiatków.

 

Inne kompozycje suszonych kwiatów

 

Z suszonych kwiatów można tworzyć przeróżne kompozycje nie tylko w wazonach. Można tworzyć odpowiedniki płaskorzeźb w pustych ramach od obrazu. Ciekawą kompozycją jest pojedynczy suszony dziewięćsił w ramie po obrazie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *