Jak ubrać się w góry?

wycieczka górska

Góry zachwycają pięknem i niezwykłością o każdej porze roku. Wysokie szczyty budzą respekt i pobudzają wyobraźnię, krystalicznie czyste potoki i świeże powietrze zachęcają do spacerów i wypoczynku.
Górskie wyprawy cieszą się zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku, o różnej kondycji – zarówno wprawionych taterników, jak i amatorów.

Kapryśna pogoda

Pogoda w górach potrafi zmienić się niemal z godziny na godzinę, a to oznacza, że podczas górskiej wyprawy konieczny jest odpowiedni ubiór.
Podstawowym elementem są wygodne i stabilne buty, najlepiej za kostkę. Najlepszym rozwiązaniem jest – rzecz jasna – obuwie górskie, dostosowane nawet do wypraw ekstremalnych. W przypadku amatorów, pokonujących trasy o mniejszym stopniu trudności, wystarczy obuwie sportowe typu adidas lub trapery. Najważniejsze jest to, aby na górską wyprawę nie zabierać czółenek, klapek czy butów na obcasie. Priorytetem jest stabilność i wygoda.

Kolejną kwestią są skarpety na zmianę, najlepiej bawełniane lub wełniane.

Pogoda w górach bywa zmienna, dlatego też warto ubrać się na tzw. cebulkę, czyli warstwowo. Doskonałym rozwiązaniem jest rozpinana bluza polarowa, którą w dowolnym momencie można zdjąć i schować w plecaku.

jak ubrać się w góry
Niezbędnym akcesorium turysty jest także kurtka przeciwdeszczowa, nakrycie głowy oraz krem z filtrem. Pomocny okazuje się telefon komórkowy, który pozwoli wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia.
Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości wody mineralnej oraz suchym prowiancie, zwłaszcza, gdy planowana jest co najmniej kilkugodzinna wyprawa.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *