Wady i zalety kominka z systemem DGP

kominek ogień

System DGP jest systemem dystrybucji gorącego powietrza. System DGP pobiera ciepła od płaszcza kominka. Aby pobieranie ciepła było efektywne płaszcz kominka od strony systemu DGP musi być użebrowany. Ponieważ nagrzane powietrza jako lżejsze unosi się do góry, to każdy kominek część ciepła rozprowadza przy pomocy ciepłego powietrza. Normalnie dotyczy to tylko pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. System DGP pozwala na dostarczanie ciepłego powietrza także do innych pomieszczeń. Za system DGP z zasadzie uznaje się wymuszoną cyrkulację powietrza. Cyrkulacja powietrza zachodzi także grawitacyjnie czyli naturalnie. Cyrkulacja grawitacyjna pozwala na rozprowadzanie ciepłego powietrza w pionie na dowolne odległości i w poziomie maksymalnie na około cztery metry.

 

System DGP cyrkulacja wymuszona

 

Cyrkulację wymuszona zapewnia wentylator błędnie nazywany turbiną. Błąd  w nazewnictwie bierze się stąd, że są to wentylatory promieniowo-akcyjne i mają wirniki o budowie podobnej do turbin akcyjnych. W systemie DGP chcemy przetłaczać duże objętości powietrza przy minimalnych różnicach ciśnień. Wentylatory osiowe nie nadają się to tego celu, ponieważ zwiększenie ich średnicy powoduje oprócz wzrostu wydajności także wzrost wytwarzanej różnicy ciśnień. W wentylatorach promieniowo-akcyjnych różnica ciśnień zależy od średnicy wirnika wentylatora, a wydajność od szerokości wirnika. Dlatego można w tych wentylatorach zwiększać wydajności bez zmiany różnicy ciśnień. Odległość pozioma, na jaką można rozprowadzać ciepłe powietrze systemem DGP zależy od przekroju kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzamy powietrze. System DGP może być stosowany dwóch przypadkach. Budując dom wykonujemy odpowiednie kanały do rozprowadzania ciepłego powietrza lub w istniejącym domu jest nad sufitem poddasze na którym dodatkowo możemy zamontować odpowiednie kanały.

 

Cyrkulacja wymaga wlotu i wylotu

 

Decydując się na system DGP należy pamiętać, że rozprowadzając ciepłe powietrze musimy zapewnić jego powrót.  Jeśli nie będzie specjalnych kanałów powrotnych to między pomieszczeniem, z którego rozprowadzamy w sposób wymuszony ciepłe powietrze, a pomieszaniem do którego to powietrze dostarczamy, wytworzy się różnica ciśnień, która wywoła ruch powrotny. Oznacza to, że w pomieszczeniu do którego rozprowadzamy ciepłe powietrze będzie panowało wyższe ciśnienie, o czym będzie się można przekonać otwierając okno. W systemach ogrzewania przy pomocy ciepłego powietrza na kratkach zamykających kanały rozprowadzające ciepłe powietrze będzie widoczny czarny kurz. Związane jest to z tym, że płaszcz kominka z którym styka się powietrze ma temperaturę wyraźnie przekraczającą sto stopni Celsjusza i substancje organiczne występujące w kurzu będą ulegały zwęgleniu. Częściowo można ten problem rozwiązać prze stosowanie filtrów.

 

Wentylator zimny i gorący

 

Wentylator może nawiewać powietrze na płaszcz kominka i taki wentylator jest nazywany zimnym wentylatorem i może być umieszczony za kominkiem i zasysać gorące powietrze z płaszcza kominka i taki wentylator nazywamy gorącym wentylatorem. Zimny wentylator wytwarza nadciśnienie na płaszczu kominka i może być stosowany tylko przy szczelnej obudowie płaszcza.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *