Warzywa dyniowate w mim ogródku

dynie

Nazwa dyniowate nie oznacza, że warzywo jest podobne do dużej dyni. Do dyniowatych oprócz dużej dyni należą niewielki ogórek, trochę większy kabaczek i jego odmiana zwana cukinią, a także jeszcze większy kawon znany najczęściej pod nazwą arbuza.

 

Ogórek

 

Ogórek ma bardzo dużo odmian z przeznaczeniem na różne cele. Niezależnie od tego wszystkie odmiany są ciepłolubne i wymagają temperatury przekraczającej osiemnaście stopni Celsjusza. Potrzebują raczej żyznej gleby i są wrażliwe na brak wody. Ogórki siejmy wprost do gruntu lub na rozsady. Na rozsady siejemy po dwa nasiona na pojemnik. Siew do gruntu można przeprowadzić po zimnych ogrodnikach. Siew można przyśpieszyć jeśli ogórki będą przykryte folią. W zależności od przeznaczenie ogórki do dziesięciu centymetrów zbieramy do konserwowania, a do piętnastu centymetrów do kiszenia. Na sałatki i do bezpośredniego spożycia zbieramy ogórki większe. Zbiory ogórków zależą od częstotliwości zbioru. Zbierając mniejsze ogórki i nie dopuszczając do nadmiernego rozrostu zwiększamy wielkość zbiorów. Ogórki są wrażliwe na przenawożenie, a w szczególności w przetworach ogórki przenawożone nie są trwał. Zbiór ogórków trawa od połowy lipca do września. Ogórki normalnie są rośliną płożącą, ale stosując podwieszanie można prowadzić ogórki do wysokości nawet półtora metra.

 

Dynia

 

Ponieważ dynia osiąga największe rozmiary ze wszystkich warzyw uprawianych w ogródku, jest zbyt duża w małym ogródku. Owoc dyni może przekraczać masę trzydziestu kilogramów. Dynia ma wymagania podobne do ogórka. W sierpniu usuwamy wszystkie pędy nie owocujące, a także przycinamy końcówki pędów owocujących, ponieważ w ten sposób przyśpieszamy dorastanie owocu. Decydując się na sadzenie dyni należy pamiętać, że dynia jest rośliną płożącą i wytwarza pędy osiągające długość do sześciu metrów.

 

Cukinia

 

Cukinia ma wymagania wymagania glebowe i klimatyczne podobne do wymagań innych dyniowatych. Cukinię możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja lub w kwietniu do pojemników na rozsady. Do pojemnika sadzimy trzy nasiona, z których na rozsadę zostawiamy jedną roślinę. Rozsadę po zahartowaniu przesadzamy do gruntu pod koniec maja. Cukinia owocuje od połowy lipca do przymrozków. Zbieramy owoce o długości od piętnastu centymetrów do dwudziestu pięciu centymetrów. Z jednego krzaczka może zebrać około dwudziestu owoców. Owoce cukinii nie są trwałe i chłodnym miejscu można je przechowywać do dziesięciu dni.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *