Wybieramy kocioł gazowy centralnego ogrzewania

dom okna

Kotły gazowe CO różnią nie tylko ceną i mocą, różnią się także konstrukcją i funkcjami. Kocioł gazowy może być jednofunkcyjny, czyli służyć tylko do grzania ciepłej wody użytkowej lub tylko do centralnego ogrzewania. Kocioł gazowy może być także dwufunkcyjny czyli służyć jednocześnie do centralnego ogrzewania i do grzania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na konstrukcję kotły gazowe można podzielić na kotły z otwartą komorą spalania, kotły z zamkniętą komorą spalania i kotły kondensacyjne. Można jeszcze wyróżnić kotły wiszące i kotły stojące, przy czym nie wpływa to omawianą tutaj konstrukcję kotła z punktu widzenia jego działania.

 

Kotły gazowe z otwartą komorą spalania

 

Kotły z otwartą komora spalania pobierają powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia, w którym się znajdują, a powstałe w wyniku spalania spaliny doprowadzają do przewodu kominowego. W przypadku nieszczelności w kotle instalacji gazowej ulatniający się gaz rozchodzi się po pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Jeśli spalanie nie przebiega prawidłowo i wśród produktów spalania znajdują się szkodliwe lub toksyczna gazy, to one również mogą przedostawać się do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Jeśli występują problemy z odprowadzaniem spalin przez komin, to spaliny powstałe w wyniku spalania będą uchodziły do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Z tych względów wymagania stawiane pomieszczeniom, w których można takie kotły montować, a także wymagania dotyczące wentylacji tych pomieszczeń są  bardzo rygorystyczne.

 

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania

 

W kotłach z zamkniętą komorą spalania do komory spalania doprowadzone są dwie współosiowe rury, z których wewnętrzna służy do odprowadzania spalin, a przestrzeń między rurą zewnętrzną, a rurą wewnętrzną do doprowadzenia do komory spalania powietrza potrzebnego do spalania. Kocioł z zamkniętą komorą spalania nie potrzebuje komina. Specjalnej konstrukcji układ rur pobierający powietrze i odprowadzający spaliny może być wyprowadzony przez ścianę na zewnątrz budynku. Ponieważ zewnętrza rura tego układu chłodzona jest pobieranym do spalania powietrzem, to ma na tyle niską temperaturę ścianek, że wszystkie występujące na niej zewnętrze połączenia są uszczelniane plastikowymi uszczelkami typu O. Przy nieuszkodzonej komorze spalania i rurach doprowadzających powietrze do spalania ani ewentualnie ulatniający się gaz, ani spaliny nie mogą dostać się do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Z tych względów kotły z zamkniętą komorą spalania mogą być instalowane nawet w sypialni.

 

Kotły gazowe kondensacyjne

 

W kotłach kondensacyjnych znajduje się dodatkowy wymiennik ciepła, który odbierając od spalin dodatkowe ilości ciepła schładza je do temperatury niższej od stu stopni Celsjusza i para wodna zawarta w spalinach skrapla się wewnątrz kotła. Ponieważ sprawność kotła jest liczona względem wartości opałowej paliwa, a nie ciepła spalania, to sprawność kotłów kondensacyjnych przekracza sto procent. W kotłach kondensacyjnych musi być wentylator wymuszający usuwanie spalin i układ odwadniający usuwający skroploną parę wodną.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *