Regionalna potrawa z Małopolski – dworski barszcz ze śledziem

zupa-rybna

Do przygotowania tego regionalnego barszczu potrzebne nam będą następujące składniki: śledź solony (tusza), 1 duża cebula biała, 2 duże ziemniaki, 1 litr aromatycznego bulionu rybiego, 500 ml zakwasu żytniego, garść suszonych prawdziwków, 300 ml śmietany 30-procentowej, 1 łyżka masła, 1/2 łyżeczki kminku, 2 listki bobkowe (laurowe), 5-6 ziarenek ziela angielskiego, 1 i 1/2 łyżki płatków z migdałów, kromka czerstwego żytniego chleba (opcjonalnie do zagęszczenia).

Przygotowanie – śledzia wypatroszmy, umyjmy, odsólmy 24 godziny czasu w zimnej wodzie, trzykrotnie ją zmieniając. Wytrzyjmy ręcznikiem papierowym, zawińmy w papier do pieczenia i wstawmy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza na około 44-47 minut czasu. Usuńmy ości i kręgosłup, mięso rozdrobnijmy widelcami nie za drobno.

Do garnka wlejmy zakwas, dodajmy bulion. Przyprawmy kminkiem, liściem laurowym, zielem angielskim. Zagotujmy. Ziemniaki obierzmy, pokrójmy w kostkę i gotujmy na półtwardo w oddzielnym garnuszku, lekko osolone. Namoczone grzyby (zachowajmy wodę) posiekajmy w kostkę. Cebulę obierzmy, pokrójmy w kostkę i smażmy na rozgrzanym maśle. Kiedy się zeszkli, dodajmy pokrojone grzyby i przesmażmy. Dolejmy (przez gazę) wodę, w której moczyły się grzyby. Redukujmy 5 minut czasu. Wlejmy do garnka z bulionem, nie zdejmujmy z ognia.

Wpadnij na stronę https://ebialystok.pl, żeby wzbogacić swoją wiedzę o więcej przepysznych potraw.

Do gotującego się barszczu dodajmy podgotowane i odcedzone ziemniaki. Kiedy zmiękną, dodajmy kawałki śledzia i zabielmy śmietaną. W razie potrzeby zagęśćmy okruszkami chleba. Posypmy blanszowanymi płatkami migdałowymi.