Fakty na temat węgorzy

Węgorz zwyczajny (Anguilla anguilla) – gatunek ryby z rodziny Anguillidae. Okazy tej ryby można spotkać w północnym Oceanie Atlantyckim i we wszystkich morzach wokół kontynentu europejskiego. Ma wężowate cylindryczne i wydłużone ciało, bez kolców na płetwach. Charakteryzuje się dłuższą i bardziej wydatną dolną szczęką, a także paszczą pełną stożkowatych zębów. Jego cechą charakterystyczną są małe oczy.

Siedlisko węgorzy

Ryba ta może żyć zarówno w słodkiej, jak i słonej wodzie, preferując muliste i piaszczyste dno, takie jak laguny, ujścia rzek, jeziora, stawy, bagna, a nawet studnie. To właśnie na dnie morza, na głębokości tysięcy metrów, rodzi się. Jest to ryba potrafiąca dostosować się do każdego stanu ciśnienia, temperatury i zasolenia.

Karmienie węgorza

Można powiedzieć, że węgorze zjadają praktycznie wszystko, gdyż z natury są drapieżne, dlatego też uważa się je za niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej wód. Ich dieta opiera się głównie na jajach innych gatunków, skorupiakach, larwach i małych rybach, martwych lub żywych, choć atakują również dorosłe węgorze, najchętniej w nocy.

Reprodukcja węgorza

Nawet przy wszystkich istniejących dziś narzędziach monitoringu istnieje tylko ogólny obraz tego, jak węgorze się rozmnażają, co jest przedmiotem ciągłych badań. Dzieje się tak dlatego, że mają one nietypowy wzorzec rozrodczy, gdyż po osiągnięciu dorosłości opuszczają swoje siedliska rozrzucone po Europie, od Skandynawii i morza bałtyckiego (w osobnym artykule poznasz 8 najciekawszych miejscowości nad Bałtykiem, gdzie również można spotkać węgorze), po morze śródziemne, na rzecz Morza Sargassowego, czyli rejonu Atlantyku w pobliżu Florydy. Tam ich larwy, które powstają z zapłodnienia jaj przez samce w sposób przypadkowy i bez fizycznego spotkania seksualnego, rozpoczynają trwającą kilka lat podróż powrotną do brzegów, z których wyszli ich rodzice.

Wykorzystanie węgorzy do utrzymania czystości wody

Ponieważ żywią się praktycznie wszystkim, węgorze od czasów starożytnych były wykorzystywane do utrzymywania czystości wody w cysternach i stawach.

Węgorz elektryczny

Mimo że noszą tę samą nazwę, węgorz elektryczny nie jest prawdziwym węgorzem, lecz gatunkiem należącym do rodziny Gymnotidae. Pochodzi z wód Ameryki Południowej (rzeka Orinoko i Amazonka) i jest w stanie wytworzyć porażenie prądem o napięciu do 650 V na odległość ponad 70 metrów, co może ogłuszyć, a nawet zabić.